Sitemize Hos Geldiniz

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Evlerde kutlanıyor.

Pandemi ortamında evlerde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2021 yılı 23 Nisan günü gelenekselliğinde çocuk temizliği ve içtenliğiyle kutlanıyor.

Büyük Önder Atatürk’ümüzün armağanı, dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, çözülmesi gerektiğinin hatırlatıldığı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Türk Ulusunun çok önemli bir gündür. Dünyada tektir.

 

Atatürk gençlere ve Ulusun Egemenliğine verdiği değeri bakın nasıl ifade etmiştir?

 

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.” 

Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.

Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.

Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.

23 Nisanda NE OLDU?

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Reklam Adı

Copyright, Her hakkı saklıdır.firmanibul.net | 2019

Iyzico