Sitemize Hos Geldiniz
Dikili'yi Biliyormusunuz?

 

Dikili

İzmir'in en kuzeydeki; doğası, denizi, tarihi ve termal kaplıcaları ile ünlü sahil ilçesidir. Karşı komşusu Midilli Adası ile aynı denizi paylaşmaktadır. Ayvalık, Bergama ve Aliağa komşu ilçeleridir.

Dikili... Güneşi, eski çağlara uzanan tarihi, masmavi denizi, 40 kilometrelik müthiş kumsalı, verimli ovaları ve yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcalarıyla doğanın tüm zenginliklerini bir arada sunduğu eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır. Dikili’de  kendinizi Ege’nin masmavi sularına bırakıp serinleyebilirsiniz. Jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda, yılın 12 ayı termal tedavi imkânlarına ulaşabilirsiniz. Sunduğu olanaklarıyla her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan Dikili, festivalleri ve kültür-sanat yaşamı ile Ege'de aydınlığın simgesi olmuştur...

Güneşi ve Ege’nin serin mavi sularının çekiciliğine sahip olan Dikili, 40 km. kumsalında sıralanmış 'Mavi Bayraklı Plajları', 'Beach Club' ve 'Bademli Koyları' ile çok özel bir tatil beldesi. Denizi gördüğünüz her yerden denize girebilirsiniz. Deniz suyu, temizlik ve ekolojik koruma bakımından her yerde aynı güvenliğe sahiptir!

Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin en büyük seraları Dikili’dedir. Jeotermal kaynaklardan elde edilen termal suyun, sulama ve ısıtmada kullanıldığı seralarda üretilen tonlarca California Wonder türü biber, domates ve lezzetli salatalık dünyaya dağıtılmaktadır.

 

Dikili'yi daha yakından tanımak için küçük bir gezinti yapalım.

—Üç bin yıllık jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda, yılın 12 ayı termal tedavi olanağı

 —Nebiler Şelalesi, yaşlı ağaçlar ve mağara  Dikili'de görülecek ender doğa güzelliklerindendir.

—Denizin ortasındaki Kalem Adası zengin su altı dünyası ve türkuaz rengi ile olağanüstü güzelliktedir.

—Karadağ’da yemyeşil tepeler arasında Volkanik Karagöl sizi bekliyor.

 —Yaklaşık üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü Atatürk Botanik Bahçesi de doğaseverlerin görmesi gerektiği bir yerdir.

 —Dikili’nin üç bin yıldır şifa dağıtan termal kaynakları, gelişen modern kaplıca tesislerinin yanı sıra tarihi Nebiler Ilıcası, doğal Koca Oba Ilıcası, Bademli Deniz Ilıcası ve çamurlu suyu ile ünlü Çamur Ilıcası'nda, romatizma, kireçlenme, cilt ve böbrek taşı hastalarına sağlık sunmaktadır.    Çamur ile yapılan kür, termal tedaviyi destekleyen özelliklerinin yanı sıra içerdiği bitki hormonları sayesinde özellikle kırışıklıkların giderilmesi ve selüloit tedavisinde önerilmektedir.

—Ege ve Akdeniz mutfağının nefis lezzetleri deniz ürünleri ve sağlıklı yaşam sunan Ege yemekleri, Dikili’nin restoranlarında örneğin (Denizer Balık Lokantası) sizin için hazırlanıyor. 

Dalında barış, yağında sağlık sunan zeytin, Dikili’nin sembol ürünüdür. Geleneksel üretim yöntemlerinden modern üretim tekniklerine geçmeyi başarmış Dikili, Akdeniz insanının sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrı olan zeytini ve zeytinyağını üretip, dünyaya yıllarca lezzet ve sağlık sunmuştur.

—Günlük bot turları ile sizi yeşil ile mavinin iç içe geçtiği eşsiz koylarla buluşturuyor. Günlük turlarla Dikili’nin eşsiz koylarına ulaşabilirsiniz. Yörük kadınlarının acılarını, sevinçlerini, düşlerini ilmek ilmek işlediği halı, kilim ve heybelerle tüm dünyada haklı olarak ün kazanan Yağcıbedir Halıları, Kocaoba, Mazılı, Samanlık ve Çağlan Köylerinde el tezgâhlarında doğal kök boya kullanılarak üretilmektedir.

—Dünyanın en büyük ve kaliteli granit kaynakları Dikili’dedir. Avrupa’nın büyük kentlerinin yolları granit taşlı olup, Dikili’miz estetik ve sanatsal değer taşıyan granit heykeller ile süslüdür.

 

 “HERKES İÇİN SAĞLIK, SAĞLIK İÇİN DİKİLİ”

 Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen ve gerçekleştirdiği etkinliklerle sağlık turizmi ve seracılık konusunda dikkatleri üzerine toplayan Dikili “Türkiye Turizminin Yükselen Yıldızı” ana sloganını kullanıyor. Dikili “Herkes için sağlık, sağlık için Dikili” sloganıyla da Termal/Sağlık Turizmi açısından bölgenin önemini ve taşıdığı potansiyelleri ön plana çıkartıyor. Ayrıca “Organik tarımın yükselen yıldızı” sloganıyla tarım da da iddialı. Organik tarımla üretilmiş domates ve biber Dünyanın her yerinden büyük ilgi görüyor.

 

DOSTLUK VE BARIŞ BELDESİ

 2400 yıl önce klasik felsefenin dehalarından Aristoteles’i topraklarında misafir eden Dikili, İzmir’in 120 km kuzeyinde bulunmaktadır. Tam karşısında Midilli adası bulunan Dikili’de görülmesi gereken yerlerin başında Karadağ’daki doğa harikası Karagöl, Nebiler köyündeki Nebiler Şelalesi ve kaplıcalar, Deliktaş köyündeki kaya mezarlar, Bademli köyündeki adalar ve eşi benzeri olmayan koylar bulunmaktadır. Kocaoba köyünde bulunan sıcak su deresi, Dikili Çamur Ilıcası gibi şifa dağıtıyor…

 Temiz havası ve berrak denizi ile de turizmin yükselen değerlerinden biri olan Dikili’de eski Rum Evleri de görünümlerinden bir şey kaybetmemiş. Yörük kadınlarının acılarını, sevinçlerini, düşlerini ilmik ilmik işlediği halı, kilim ve heybelerle tüm dünyada haklı olarak ün kazanan Yağcıbedir, Kocaoba, Mazılı samanlık ve Çağlan köylerindeki el tezgâhlarında doğal kök boya kullanılarak üretilmektedir.  Dikili’de Kadın Dayanışma Derneklerinin de el becerileri yıl boyunca çeşitli yerlerde sergilenmektedir.

 Son zamanlarda Dikili – Midilli arası yapılan feribot seferleri sonucu gelen Yunanlılar da ilçe ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. 40 km. kumsalı, eşsiz doğa güzellikleri, güneşi ile jeotermal kaynaklarının bir arada bulunduğu nadir kentlerden biri olan Dikili ayrıca Dünyanın 3.büyük Türkiye’nin en büyük seralarına sahip… Organik tarımın da Ülkemizde öncülüğünü yapan Dikili’de üretilen California Wonder türü biber, domates ve lezzetli salatalık İngiltere Kraliyet ailesine kadar tüm dünyaya dağıtılmaktadır.

 Ege ve Akdeniz mutfağının nefis lezzetler içeren dünyaca ünlü lezzeti ile deniz ürünleri ve sağlıklı yaşam sunan zeytinyağlı ege yemekleri restoranlarda sizler için hazırlanıyor. Dalında barış, yağında sağlık sunan zeytin, Dikili’nin sembol ürünüdür. Geleneksel üretim yöntemlerinden modern üretim tekniklerine geçmeyi başarmış Dikili, Akdeniz insanının sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrı olan zeytini ve zeytinyağını üretip yıllarca dünyaya sunmuş. Ayrıca şifalı olduğu söylenen ve ünü her yere duyulmuş olan Bademli şıra suyu da lezzeti ile içenleri kendisine hayran bırakıyor.

  

Günlük bot turları  gelenleri yeşil ve mavinin iç içe geçtiği eşsiz koylarla buluşturuyor. Dikili her noktasından denize girilebilen belki de tek kent olma özelliğine de sahip…

 Yazın nüfusu 300.000 civarlarında seyreden kent Barış, Demokrasi ve Emek festivalleriyle de adından sıkça duyuruyor. Kültüre, sanata ve doğa’ya verilen önem her alanda kendini gösteriyor. Dikili festivallerinde paneller, konferanslar, konserler düzenleniyor. Çeşitli sanatsal sergiler açılıyor. Dünyaca ünlü sanatçı ve politikacılar burada bir araya geliyorlar.

 Nasıl gidilir?

İzmir’e 120 km uzaklıkta olan Dikili’ye buradan yaklaşık 1,5 saatte ulaşabilirsiz. Otobüs Terminalinden her zaman kolaylıkla Dikiliye ulaşabilirsiniz. Sahil sitelerine ise kış mevsiminde bile minibüs seferleri devam ediyor. iZBAN ile Aliağa- İzmir ulaşımı çok kolaydır. Aliağa - Dikili hattı ise günboyu seri ulaşım hizmeti veren özel minübüslerle sizleri bekliyor. Ayrıca Başta Midilli olmak üzere Burhaniye ve Adnan Menderes havaalanları da ulaşım için kullanılabilir. 

 Ne yenir?

Dikili balık restoranlarıyla ün yapmış bir kent. Ege ve Akdeniz mutfağının nefis lezzetler içeren dünyaca ünlü lezzeti ile deniz ürünleri ve sağlıklı yaşam sunan zeytinyağlı ege yemekleri restoranlarda sizler için hazırlanıyor. Dalında barış, yağında sağlık sunan zeytin, Dikili’nin sembol ürünüdür.

Burada Sunar’ın Yeri, Denizer Balık Evi, Mercan köşk, Levent Rest. Uğranabilecek balık lokantaları arasında…Çamlar altı sokağında kebap ve döner salonları da damak tadına hitap eden yerler arasındadır.

 

 DİKİLİ’DEKİ GEZİLECEK YERLER

 ATERNEUS,

Bergama - Dikili karayolunun Dikili yol ayırımına yakın bir yerde (Ağılkale) bulunur. Kentin ören yeri 177 m. yükseklikteki Kaletepe üzerinde bulunur. M.Ö. 5 ve 4. yy.a dayanan bir yerleşim yeridir. 

NEBİLER ILICASI:

 Dikili'den Ayvalık yönünde 12 km. gittikten sonra sağa dönülerek 4 Km. daha gitmeniz gerekmektedir. Ilıca çınar ağaçlarının gölgesinde kubbeli hamamı ve dinlenme kabinleri ile oldukça sakin bir yerdir. Hamam bölümünde sıcaklık 57 derece, açık kaynakta 53 derecedir. Suyunda hidroasenat bulunan ılıca ağrı dindirici, kısmi felç, böbrek taşı, kum, romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ve damar tıkanıklıklarında şifa vericidir.

NEBİLER ŞELALESİ VE MAĞARASI

Dikili’ye 15 dakika uzaklıkta olan Nebiler Şelalesi ve şelalenin doğduğu mağara gezilip görülecek doğa harikası yerlerden.

DİKİLİ ÇAMUR ILICASI:

Dikili'den Bergama yönünde 4 km. yol aldıktan sonra sağa iniyor ve toprak yoldan 2 km. daha gidiyorsunuz. Ilıca çamur banyosu yapıldığı için bu adla anılıyor. Su sıcaklığı 47 derece olup, kaynakta 72 derecedir. İçinde erimiş silisyum ve birçok mineral bulunur. Ağrı, sızı, Romatizma ve cilt hastalıklarına birebir şifadır. 

BADEMLİ DENİZ ILICASI:

Bademli'den Denizköy'e giderken 3 km. yol aldıktan sonra asfalt yoldan sağa dönüp, toprak yoldan denize ineceksiniz. Yaz-Kış burada hem denize hem ılıcaya girebilirsiniz. Bademli ılıcasının kaynak sıcaklığı 65 derece, deniz ve açık kaynar sıcaklığı 42 derece dolayındadır. Hidroasenat ve arsenik bulunan suyun ağrı, sızı, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

 KAYNARCA:

Dikili'den çıkıp Bergama'ya giderken, hemen hemen yolu yarıladığınızda sağda yer almaktadır. Burası söylencelere konu olan ünlü kaynarcadır. Su sıcaklığı kaynama ve buharlaşma noktası olan 100 dereceyi bulur. 

KOCAOBA ILICASI:

Dikili'den çıkıp Bergama yönünde anayola girer girmez sola dönmeniz gerekir. Bu ılıcanın su sıcaklığı 45–56 derece arasındadır. 

DELİKTAŞ KÖYÜ KAYA MEZARLARI

Deliktaş kaya Mezarları tarih meraklılarının uğramaları gereken yerlerden. Yöre halkının zindancık diye adlandırdıkları kaya mezarlar ve burada bulunan mağaralar Dikili’ye 10 dakika uzaklıkta.

 KEMENTE YAYLASI

Nebiler’den yola çıkıp, Çukuralan köyünü aştıktan sonra, eşsiz doğal güzellikteki Kemente Yaylasına varırsınız. Tracking ve jeep safari için elverişli alanlara sahip Kemente yaylasına, Antik Karina kentinin taş sütunlarının arasından geçerek ulaşırsınız.

KARAGÖL

Merdivenli Köyünden başlayıp Şehitler Mezarlığıyla devam eden yolculuğunuz, Karadağ’ın yemyeşil tepeleri arasında, sizi selamlayan Karagöl ile son bulur. Yol boyunca karşılaşacağınız doğal volkanik kayalar ve volkanik Karagöl, ekolojik turizm tutkunlarının unutamayacağı güzellikler sunar.

Güzel ve gönlünüze göre tatiller dileriz.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!
Bunları da okumak ister misiniz?

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Reklam Adı

Copyright, Her hakkı saklıdır.firmanibul.net | 2019

Iyzico